Milline kaitse voolujuhtmele?

Kõik auto audio, video/multimeediaga seoses.

Moderaatorid: etnies858, J.Aru, GTI, dellu

Vasta
Villu
Huviline
Postitusi: 459
Liitunud: 16 Aug 2008, 13:18
Asukoht: Tartu
Tänanud: 0
Tänatud: 1 kord

Milline kaitse voolujuhtmele?

Lugemata postitus Postitas Villu » 13 Veebr 2011, 21:55

Küsimus siis selline, kui mul on helivõimendi millel on kaitse 30A, siis millise kaitsme pean ma voolujuhtmele panema?
Viimati muutis argo, 14 Mär 2012, 07:34, muudetud 1 kord kokku.

Autobaas
Huviline
Postitusi: 691
Liitunud: 04 Jaan 2006, 19:15
Auto: MK III
Asukoht: Tartu
Tänanud: 0
Tänatud: 0

Re: Milline kaitse voolujuhtmele?

Lugemata postitus Postitas Autobaas » 13 Veebr 2011, 22:17

Pane sama
Incomplete Stylz |
Leevikese Kastoms

Villu
Huviline
Postitusi: 459
Liitunud: 16 Aug 2008, 13:18
Asukoht: Tartu
Tänanud: 0
Tänatud: 1 kord

Re: Milline kaitse voolujuhtmele?

Lugemata postitus Postitas Villu » 13 Veebr 2011, 22:32

Aga kui sama panna ja tekibki lühis, siis jõuab ta teoorias võimuni ju?

J2germeister
Huviline
Postitusi: 281
Liitunud: 08 Sept 2010, 23:03
Telefon: 53067590
Auto: Vento TD
Asukoht: Ida-Virumaa
Tänanud: 0
Tänatud: 0

Re: Milline kaitse voolujuhtmele?

Lugemata postitus Postitas J2germeister » 13 Veebr 2011, 22:47

Sa kardad et lühis tekib kaitsme ja võimu vahel? Seljuhul läheb kaitse momendiga läbi...

Kasutaja avatar
R36
Tunnustatud
Postitusi: 7866
Liitunud: 02 Mär 2009, 15:53
Skype: magnake
Auto: VW GOLF MKV 2.0TDI 4Motion MY07 VW CADDY 1.6TDI MY2013
Asukoht: Võru-TARTU
Tänanud: 48 korda
Tänatud: 229 korda
Kontakt:

Re: Milline kaitse voolujuhtmele?

Lugemata postitus Postitas R36 » 13 Veebr 2011, 22:59

Ma küll ei jaga füüsikast palju kuid lühis tekkib ju + ja - vahel. Peajuhtmele läheb ju suurem kaitse kui võimule. Võimu kaitse kaitseb võimu ja juhtme oma juhet. minu 20mm2 juhtme(kui nüüd õieti läbimõõtu mäletan) on 60A ja võimul 30A
levwfreaks.eu - Hobiprojekt - VW/AUDI/SKODA/SEAT ODIS/Immobilisaatorid/Komponendikaitse/SVM jne...... Magnus

Tanel
Veteran
Postitusi: 896
Liitunud: 19 Dets 2008, 19:47
Telefon: 56902793
Auto: '88 JETTA
Asukoht: Hellfield
Tänanud: 0
Tänatud: 0
Kontakt:

Re: Milline kaitse voolujuhtmele?

Lugemata postitus Postitas Tanel » 14 Veebr 2011, 00:35

Voolujuhtme kaitsmel pole minu teada võimendi endaga eriti pistmist... see juhuks, kui voolujuhe kuskil vastu keret peaks minema (võimendit selline lühis ei mõjuta... piltlikult öeldes liigub vool mööda kõige lühemat ringi ju lihtsalt). Kaablile piisab samasugusest nagu võimendil, vähem vast ei tasu panna. Kui kaablile paned veidi "tugevama" kaitsme, siis võimendit see eriti ei mõjuta, kui + ja kere vahel lühis tekib, siis läbi põleb see kaitse sul nagunii, sest aku voolutugevus on üsna "julm" ju :D
"kunagi arvasin et Rako normulks vend a nüüd tuleb välja et selline lamelli enn et ohohohohhhoooo." -tito

Villu
Huviline
Postitusi: 459
Liitunud: 16 Aug 2008, 13:18
Asukoht: Tartu
Tänanud: 0
Tänatud: 1 kord

Re: Milline kaitse voolujuhtmele?

Lugemata postitus Postitas Villu » 14 Veebr 2011, 00:53

Ega ma olen elektroonika poole pealt täiesti blond, igaksjuhuks sai üle küsitud, ostan siis 30A kaitsme.
Aitähh abistamise eest!

freeser
Huviline
Postitusi: 1328
Liitunud: 03 Sept 2007, 22:24
Telefon: 5176554
Auto: Audi a4 1,9TDi Quattro VW Golf I Cabri turbo
Asukoht: Pärnu
Tänanud: 0
Tänatud: 0

Re: Milline kaitse voolujuhtmele?

Lugemata postitus Postitas freeser » 14 Veebr 2011, 01:12

Sõbraga arutasin veits, tema küsis kui jäme juhe üldse on? Tsiteerin teda veits. Kui mingi 16 on siis võiks ikka 80A kaitse olla. Sest no kui võim ei kannata on selle jaoks võimu kaitse mis õigel ajal vahele tuleb aga see voolujuhtme akupoolne kaitse selle pärast et kui selle 5m ulatuses mis enamusel kel ees akud ja vool pikalt taha läheb et kui selles vahemikus midagi lühisess läheb olgu siis paugu või mõne muu õnnetuse süüs siis et sekkuks see kaitse võid ju väiksema ka panna alati aga no kui tahad suuremat võimu vms ja no üldse ei ole mõtet panna ju väiksemat kui juhtmejämedus voolu tglt lubaks läbi lasta, siis kui võimendile panna suurem kaitse nn kahvelkaitse siis võivad asjad päris kurjaks minna

Tanel
Veteran
Postitusi: 896
Liitunud: 19 Dets 2008, 19:47
Telefon: 56902793
Auto: '88 JETTA
Asukoht: Hellfield
Tänanud: 0
Tänatud: 0
Kontakt:

Re: Milline kaitse voolujuhtmele?

Lugemata postitus Postitas Tanel » 14 Veebr 2011, 01:19

freeser kirjutas:ja no üldse ei ole mõtet panna ju väiksemat kui juhtmejämedus voolu tglt lubaks läbi lasta,
Sellisel juhul võiks ju kaitsme jätta üldse panemata :D Sest sellisel juhul hakkab lühise korral kõigepealt sulama juhtme isolatsioon terves pikkuses ja seejärel ehk see kaitse.. või olen ma selle mõttega väga mööda pannud?

Kaabli kaitsme väärtus peaks jääma siis võimendi max voolu vajaduse ja kaabli enda maksimaalse (mõistliku) piiri vahele, et see ei piiraks võimendi tööd ning samas ka täidaks oma eesmärki...

Edit: muidugi igasugused terminid võivad valed olla, aga "lihtne inimene" nagu mina, kes pole elektrivärki õppinud, saab ehk aru millest räägin
Viimati muutis Tanel, 14 Veebr 2011, 01:20, muudetud 1 kord kokku.
"kunagi arvasin et Rako normulks vend a nüüd tuleb välja et selline lamelli enn et ohohohohhhoooo." -tito

raiku
Huviline
Postitusi: 1676
Liitunud: 18 Juul 2007, 19:07
Telefon: 5214714
Auto: G3, Sooda Oct (traktoore)
Asukoht: viljandi
Tänanud: 0
Tänatud: 0

Re: Milline kaitse voolujuhtmele?

Lugemata postitus Postitas raiku » 14 Veebr 2011, 09:55

eile oli ka sellest juba korra juttu.
aga nüüd hoolega mõeldes tuleb panna juhtmele vastav kaitse.
kui juhe on võimeline läbi laskma 100A ja kui sinna panna 80A kaitse on asi väga hea väike reserv ka veel. lühisega suitseb ika kaitse läbi.

aga kui sa paned sellele samale 100A läbi laskvale juhtmele ette ainult 30A kaistme ja tarbijal on ees 30A siis teoorias jääb juhtme oma pisut lahjaks, sest et juhtme kaitsmest peab läbi minema võimule vajalik 30A + see mis juhtmesse natuke ära kaob

KOKKUVÕTE kui võim kasutab 25+A siis näiteks juhtmesse kaob 6A siis 30 kaitse on lahja. ja hakkab kiiresti ja tihti sulama.
samas katseta 30ga hiljem anna tugevamat lisada.
viljandi mölamies

Villu
Huviline
Postitusi: 459
Liitunud: 16 Aug 2008, 13:18
Asukoht: Tartu
Tänanud: 0
Tänatud: 1 kord

Re: Milline kaitse voolujuhtmele?

Lugemata postitus Postitas Villu » 07 Mär 2011, 21:39

Panin 8mm toitekaablile 50A kaitsme. Kiitke laitke?

Kasutaja avatar
HawkHill
Foorumi ja kodulehe admin
Postitusi: 3323
Liitunud: 03 Mai 2009, 23:51
Telefon: 58043333
Auto: VW CC Sport Plus
Asukoht: Tallinn / Haapsalu
Tänanud: 135 korda
Tänatud: 128 korda
Kontakt:

Re: Milline kaitse voolujuhtmele?

Lugemata postitus Postitas HawkHill » 07 Mär 2011, 21:50

Vaskkaabli jaoks peaks olema enamvähem niipalju kui vōib. Juhtmele lubatavast voolust saad ligikaudse ettekujutuse siit lingilt:
http://www.talger.ee/index.php?openmenu ... u=2&lang=0" onclick="window.open(this.href);return false;

VwBoy
Veteran
Postitusi: 1733
Liitunud: 24 Apr 2005, 21:49
Telefon: Kellel vaja see küsib!
Skype: -
Auto: Vw Bora
Asukoht: Paide
Tänanud: 17 korda
Tänatud: 34 korda
Kontakt:

Re: Milline kaitse voolujuhtmele?

Lugemata postitus Postitas VwBoy » 07 Mär 2011, 21:59

Mul võimendi toitekaablil üldse 20 mm2 ja 60 amp kaitse originaalis juba küljes
Viimati muutis VwBoy, 07 Mär 2011, 21:59, muudetud 1 kord kokku.

4ratast
Huviline
Postitusi: 427
Liitunud: 27 Juun 2006, 14:41
Auto: BMW i4 M50
Asukoht: Tartu
Tänanud: 3 korda
Tänatud: 26 korda
Kontakt:

Re: Milline kaitse voolujuhtmele?

Lugemata postitus Postitas 4ratast » 08 Mär 2011, 09:41

Põhimõtteliselt on kõige olulisem see kuhu sa selle kaitsme paned :wink: Siin on küll pikalt jahutud kaistmetest ja juhtidest ning mitte kordagi pole mainitud kus need kaitsmed vooluallika, juhi ja tarbija suhtes asetsevad :!: Kuna teema algataja ennast ausalt "blondiks" nimetas elektri alal, siis olgu mainitud, et esimene kaitse peab olema kohe peale vooluallikat - juhi ees. Mida kaugemal on kaitse vooluallikast, seda vähem on tal mõtet.

Üldiselt oleks viisakas juhtmestik vedada vastavalt tarbija voolutarbele, samuti ka kõik kaitsmed vastavalt tarbijale (loe: kaitse ja juhe on piisav tarbija korrektseks toimimiseks). Kui on kartus, et tulevikus muutub tarbija oluliselt "janusemaks", siis loomulikult võib juhe olla varuga - kaitsme paneks mina siiski juhtme algusesse vastavalt tarbijale. Miks? Ohutuse mõttes on iga üleliigne amper, mis juhtmest läbi lastakse, üleliigne risk. Kui tarbija maksimaalne voolutarve on 30A, siis mis mõttega peaks olema võimaldatud sellel juhtmel tekitada lühiühendus näiteks 100A vooluga .. lihtsalt selle pärast et "juhe ju kannatab 100A välja küll" ? Kui see 100A hakkab vaikselt kuskilt vastu auto keret käima, siis "keevitab" ta seal piisavalt, et auto põlema panna (jahh .. ei pea põlema minema .. aga võib). Samas kui 30A kaitse põleks juba oluliselt varem läbi ja tuleoht oleks antud tarbija puhul minimaalne.
▇ ▅ █ ▅ ▇ ▂ ▃ ▁ ▁ ▅ ▃ ▅ ▅ ▄

Villu
Huviline
Postitusi: 459
Liitunud: 16 Aug 2008, 13:18
Asukoht: Tartu
Tänanud: 0
Tänatud: 1 kord

Re: Milline kaitse voolujuhtmele?

Lugemata postitus Postitas Villu » 09 Mär 2011, 00:27

Kaitse saigi kohe peale vooluallikat paigaldatud, tsirka 15 cm akust. Point oli selles, et ega see 50A kaitse suureks ei jää kui voolujuhe 8mm ning võimendil 30A kaitse, kui voolujuhtmel otsustab isolatsioon katki minna ning vastu auto keret juhe minna?

4ratast, sinu postitusest loen ma välja, et polegi mõtet panna üleüldse suuremat kaitset kui 30A?
Viimati muutis Villu, 09 Mär 2011, 00:28, muudetud 1 kord kokku.

4ratast
Huviline
Postitusi: 427
Liitunud: 27 Juun 2006, 14:41
Auto: BMW i4 M50
Asukoht: Tartu
Tänanud: 3 korda
Tänatud: 26 korda
Kontakt:

Re: Milline kaitse voolujuhtmele?

Lugemata postitus Postitas 4ratast » 09 Mär 2011, 09:27

Villu kirjutas:Kaitse saigi kohe peale vooluallikat paigaldatud, tsirka 15 cm akust. Point oli selles, et ega see 50A kaitse suureks ei jää kui voolujuhe 8mm ning võimendil 30A kaitse, kui voolujuhtmel otsustab isolatsioon katki minna ning vastu auto keret juhe minna?

4ratast, sinu postitusest loen ma välja, et polegi mõtet panna üleüldse suuremat kaitset kui 30A?
Kui see juhe on sul ristlõike pindalaga 8 ruutmillimeetrit ja vask, siis selle kaabli kohta ütleb AWG standard nii:

tüüp: AWG 8
läbimõõt: 3.26 mm
ristlõike pindala: 8.36 mm²
takistus: 0.00206 oomi meetri kohta
lühisvool: umbes 10 sekundi jooksul kannatab voolu 470 A .. siis on asi sulanud
lühisvool: 1 sekundi jooksul kannatab voolu 2400 A .. siis on asi sulanud
lühisvool: 32 millisekundi jooksul kannatab voolu 13500 A .. siis on asi sulanud
installatsiooni vool: 16 A (see on vool, mis on lubatud antud juhtmest läbi lasta kui see juhe on veetud koos teiste juhtmetega VÄIKSES pundis)

Tehes väiksed arvutused, näitavad mu andmed, et sellest juhtmest 35A voolu läbi laskmisel tõuseb 4 meetrise juhtme korral juhtme pinnatemperatuur 13 kraadi võrra. 50A puhul tõuseb juhtme temperatuur 26 kraadi võrra. Samas lubatud MAKSIMUMI, ehk 16A korral tõuseb juhtme temperatuur vaid 3 kraadi. Kui me nüüd mõtleme, et väljas on 30 kraadi sooja, kapoti all on sooja ütleme 60 kraadi (töösooja mootori korral keset palavat suve .. valgusfoori taga tiksudes vms.) .. ja me laseme sellest juhtmest läbi voolu 50 A .. sellisel juhul on juhtme pinnatemperatuur juba 86 kraadi :!:

Lühidalt kokku võttes: 50A kaitse 8 mm² vaskjuhtmele on vist paljuvõitu.
Reeglite järgi on ka 35A palju selle jaoks.

AGA kui sul on hoopis juhtme (vase) LÄBIMÕÕT 8mm .. siis on sootuks teine lugu :smilegrin:

EDIT: Ups .. ma arvutasin ja rääkisin koguaeg 35 A voolust .. :D Aga mõte jääb samaks .. ja point on ka sama - kuigi lühiajaliselt kannatab juhe ka voolu 470A, siis praktikas tasuks ikkagi juhtmetele panna kaitsmeid vastavalt tarbijatele ning juhtmed vastavalt tarbija tarbivale voolule (just selle pärast, et nad nii kuumad ei oleks) :)
Viimati muutis 4ratast, 09 Mär 2011, 09:32, muudetud 1 kord kokku.
▇ ▅ █ ▅ ▇ ▂ ▃ ▁ ▁ ▅ ▃ ▅ ▅ ▄

Vasta

Mine “Audio ja video”